Strona główna / Aktualności / Matka jest najważniejsza! Matka jest tylko jedna!

Te stwierdzenia odnoszą się nie tylko do ludzi, ale także do rodziny pszczelej. Obserwując zaangażowanie owadów w opiekę nad swoją królową matką, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jest ona wyjątkowa i odgrywa główną rolę w życiu każdego członka pszczelego roju mając wpływ na kondycję i funkcjonowanie rodziny pszczelej. 

Matka jest większa od pozostałych pszczół. W każdym roju znajduje się tylko jedna matka- królowa. Posiada ona żądło, jednak używa go jedynie przy składaniu jaj, nadając im odpowiednie ułożenie w komórce i w walce z rywalką. 

To ona decyduje o wszystkim co dzieje się w ulu. Historia jej życia zaczyna się od małego jajeczka z którego powstaje larwa a potem najważniejsza pszczoła. Zostaje ono złożone w specjalnej komórce umieszczonej zazwyczaj na brzegu plastra, zwanej matecznikiem. Po wykluciu się larwa jest karmiona wyłącznie mleczkiem pszczelim – wyjątkowym pokarmem bogatym w białka i witaminy. Po około 15 dniach, matka jest dojrzała i wygryza się z matecznika. W kolejnym  tygodniu, w ciepły, bezwietrzny dzień, odbywa lot godowy, w czasie którego kopuluje z 10-30 trutniami. Po powrocie królowa zaczyna składać jaja. To jej najważniejsza misja. W ciągu doby może ona złożyć nawet 2000 jaj! Matka jest bardzo uważna, starannie dobiera każdą komórkę do której ma złożyć jajeczko. Pracuje nieustannie nad powiększeniem roju. Czynność tę przerywa jedynie aby zjeść miód lub mleczko pszczele, które serwują jej pszczoły robotnice z gwardii towarzyszącej jej przez całe jej życie. Pszczoły przypisane do opieki nad matką nieustannie monitorują jej stan zdrowia i kondycję. Przekazują wysyłane przez nią sygnały, stanowiące wskazówki dla działalności całego roju. To feromony, które produkuje matka regulują życie rodziny. Poprzez te substancje królowa jest w stanie motywować robotnice do pracy, informować o potrzebach rodziny pszczelej i regulować aktywność poszczególnych grup pszczół pracujących w ulu i poza nim.

Pszczoły są bezgranicznie przywiązane do swojej matki, darzą ją wielkim szacunkiem i lojalnością, gdy pojawi się w ulu obca, napadają ją i zabijają.

Koszyk
Scroll to Top