Mój koszyk

Jak rozpuścić miód

Opublikowano: 4 listopada 2022

Miód ma bardzo szerokie zastosowanie ze względu na swoje cenne właściwości i składniki – mineralne, odżywcze oraz witaminy. Badacze ustalili, że w jego składzie można wyodrębnić aż 300 czynnych substancji pochodzenia biologicznego. To wynik, jakiego nie jest w stanie powtórzyć w przyrodzie żadna inna substancja.

W przypadku miodu, którego głównym budulcem jest cukier prosty, naturalnym procesem jest proces krystalizacji. Polega on na scukrzeniu się pierwotnie płynnej konsystencji produktu. Nie zmienia to jednak w żaden sposób jego prozdrowotnych właściwości, a jedynie utrudnia dozowanie. Rozpuszczanie miodu jest jak najbardziej możliwe, trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób zrobić to, by nie podgrzać miodu do zbyt wysokiej temperatury. To jedyna sytuacja, w której można utracić całe naturalne dobro drzemiące w miodzie. Zatem jak rozpuścić miód, aby łatwiej było go porcjować, jednocześnie nie niszcząc tego, co w nim najlepsze?

W jakiej temperaturze rozpuszczać miód?

Podstawą w stosowaniu miodu w codziennej diecie i przepisach kulinarnych jest wiedza dotycząca dopuszczalnej temperatury rozpuszczania miodu. Na proces cukrzenia się miodu nie mamy żadnego wpływu – to zupełnie naturalna, chemiczna reakcja, z którą spotkasz się niezależnie od jego wybranego gatunku. Najszybciej scukrzy się miód zbierany z wczesnowiosennych kwiatów, a więc miód mniszkowy oraz miód rzepakowy. Wystarczą mu od tygodnia do trzech, aby ze stanu płynnego przejść do stanu stałego. Najdłużej w stanie płynnym wytrzyma miód akacjowy – w jego przypadku proces krystalizacji nastąpi po około 6 do 10 miesiącach.

Najważniejsza jest odpowiednia temperatura. Przyjmuje się, że optymalnymi warunkami do przywracania pierwotnej konsystencji miodu jest od 30 do 40 ºC. Maksymalna temperatura, w jakiej może znaleźć się skrystalizowany miód, to 45ºC. Powyżej wszystkie cenne właściwości tego specyfiku, dla których wykorzystujemy go w codziennym życiu, zginą. Dlatego tak wiele mówi się o niedodawaniu miodu do gorącej herbaty.

Jak rozpuścić skrystalizowany miód?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak rozpuścić miód w słoiku. Każda z nich jest prosta i wygodna, dlatego z powodzeniem można wybrać swoją ulubioną.

W sezonie zimowym najlepiej do tego celu wykorzystać… kaloryfer. Stała i niezbyt wysoka temperatura świetnie sprawdzi się w roli ogrzewacza. W tym wypadku odwracanie procesu krystalizacji może odbywać się bez Twojej obecności, ponieważ ciepłota grzejnika nie będzie się drastycznie zmieniać, zagrażając właściwościom miodu. Słoik z miodem po prostu ustaw na grzejniku i poczekaj, aż ciepło przywróci jego pierwotną konsystencję.

Jeśli jako młody rodzic wyposażyłeś się w podgrzewacz do butelek, to również i on znakomicie sprawdzi się do rozpuszczania miodu. W tym wypadku urządzenie należy nastawić na temperaturę w zakresie od 38 do 40ºC i nieco poczekać.
miód w stanie płynnym

Wiele osób wykorzystujących smak miodu w przygotowywaniu potraw czy przetworów zastanawia się, czy miód rozpuszcza się w alkoholu i czy w przypadku chęci robienia nalewek konieczne jest jego wcześniejsze upłynnienie. Sam miód jako substancja rozpuści się w alkoholu, jednak aby nalewka była klarowna i jednorodna, konieczne jest wcześniejsze podgrzanie miodu do postaci płynnej i najlepiej wymieszanie go z niewielką ilością wody.

Jak rozpuścić miód w mikrofalówce?

Kolejna sprawdzona metoda wykorzystuje urządzenie znajdujące się od lat na wyposażeniu praktycznie każdej kuchni – kuchenkę mikrofalową. Wbrew pozorom jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne dla właściwości pszczelego specyfiku, ponieważ do podgrzewania wykorzystywane są fale elektromagnetyczne, a nie tradycyjne źródło ciepła. Wystarczy, że odkręcony słoik z miodem wstawisz do urządzenia na około 2-3 minuty. Tyle wystarczy, aby miód z powrotem stał się płynny bez szkody dla jego walorów.

Jak rozpuścić miód w piekarniku?

Do rozpuszczenia miodu można wykorzystać również inne urządzenia grzewcze, wykorzystywane powszechnie w domu. Nie szkodzi, jeśli nie masz w kuchni mikrofalówki – równie dobrze możesz skorzystać z dowolnego piekarnika. Czy będzie to piekarnik elektryczny, czy gazowy, nie ma większego znaczenia. W tym wypadku trzeba jednak uzbroić się w spore pokłady cierpliwości, ponieważ nastawiony na 40ºC piekarnik powinien podgrzewać miód w słoiku przez około 4 do nawet 5 godzin. Nie jest to więc jedna z najlepszych metod z ekonomicznego punktu widzenia, niemniej jest kolejną na liście, którą po prostu warto znać i stosować w razie konieczności.

Rozpuszczanie miodu w kąpieli wodnej

Istnieje jeszcze jeden dobry sposób, jak rozpuścić miód w słoiku bez ogromnych nakładów finansowych i bez wykorzystywania sprzętu domowego. To również najczęściej stosowana i najprostsza metoda postępowania. Wystarczy, aby do odpowiednio wysokiego naczynia wlać wodę, której temperatura nie przekroczy 40ºC. Idealnymi warunkami dla rozpuszczającego się miodu będzie środowisko o temperaturze od 38 do maksymalnie 40ºC. Aby mieć pewność, że wartość ta nie została przekroczona, można wykorzystać termometr kuchenny. To również metoda, która nie wymaga ciągłego kontrolowania stanu miodu. Po prostu włóż słoik z miodem do ciepłej wody i poczekaj, aż proces krystalizacji zostanie odwrócony.

Autor: seweryn

Udostępnij:

Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystkie” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.