Miód produkowany przez pszczoły ze słonecznie żółtego, bajecznie rozkwitającego wiosną rzepaku, ma charakterystyczny zapach, konsystencję oraz kolor – to jasny, kremowy specjał o nęcącym, słodkim aromacie. Miód rzepakowy to jeden z pierwszych miodów, jakie pojawiają się na naszych stołach – zbiera się go wiosną. Właściwości miodu rzepakowego doceniane są nie tylko przez smakoszy tego pszczelego rarytasu, ale również przez osoby potrzebujące naturalnego wsparcia swojego organizmu w walce z różnego rodzaju schorzeniami, czy powszechnymi w sezonie jesienno-zimowym przeziębieniami. Zanim kupisz pierwszy słoiczek i zakochasz się w nim na zabój, sprawdź, jakie korzyści wynikają z wprowadzenia go do codziennej diety.
Poznaj bliżej miód rzepakowy
Każdy gatunek miodu jest trochę inny pod względem konsystencji, zapachu, smaku, koloru i samych właściwości. Zależy to przede wszystkim od gatunku kwiatów, z jakich pszczoły pozyskują nektar do jego produkcji oraz indywidualnych cech, m.in. ilości zawartej glukozy i fruktozy.
Miód rzepakowy jest jednym z najłatwiej rozpoznawalnych produktów. Bardzo charakterystyczny jest już jego wygląd – z nektaru zebranego z żółtych kwiatów powstaje miód o kremowej konsystencji, o bardzo jasnej barwie, czasem niemal biały. Ma mocny zapach kwiatów, z których pochodzi, wyczuwalny nawet po kilku miesiącach od wyjęcia go z ula i przelania do słoiczków. Miód rzepakowy w smaku jest też trudny do pomylenia z jakimkolwiek innym. Jest słodki, delikatny, a jednocześnie z cieniem ostrzejszego posmaku. Jasny kolor miód zawdzięcza dużej zawartości glukozy. Oznacza to, że będzie bardzo szybko krystalizował, co wynika z naturalnych właściwości fizycznych cukru, jakim jest glukoza. Chociaż jest to jeden z najpopularniejszych polskich miodów, najłatwiej dostępnych ze względu na ilość uprawianego w naszym kraju rzepaku, ilość pszczelej pracy, jakiej wymaga, pozostaje ogromna. Do pozyskania jednego kilograma tego złotego przysmaku owady muszą odwiedzić około czterech milionów kwiatów!
Co kryje się w miodzie rzepakowym?
Miód rzepakowy wart jest poznania go od podszewki. Jako jeden z najchętniej i najczęściej wybieranych miodowych delicji posiada nie tylko niepowtarzalne walory smakowe, ale i mnóstwo prozdrowotnych właściwości, cenionych od pokoleń.