W jej składzie można znaleźć między innymi: witaminy z grupy B, witaminę A, C i E, polifenole, m.in. flawonoidy, kwasy fenolowe, leukotrieny i aminokwasy, wysoką zawartość białka, a także mikro- i makroelementy, np.: potas, magnez, wapń, miedź, sód, chrom, cynk, selen, żelazo, kobalt, mangan czy krzem. Ponadto ten rewelacyjny produkt pszczelego pochodzenia działa odżywczo, odtruwająco i wzmacniająco. Naukowcom udało się ustalić procentowy skład pierzgi i wyodrębnić poszczególne składniki. Dzięki temu wiadomo, że od 10 do nawet 40% składu stanowią białka, od 13 do 55% węglowodany, w tym cukry proste, jak fruktoza i glukoza, od 1 do 20% nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. fosfolipidy i fitosterole. Skład uzupełniają kwas oleanolowy i betulina, czyli triterpeny i enzymy.
Tak bogaty skład pierzgi przekłada się oczywiście na jej właściwości lecznicze i szerokie zastosowanie w świecie ludzi, w tym zastosowanie lecznicze i kosmetyczne.
Pierzga pszczela – na co pomaga?
Skład pierzgi pszczelej oraz jej łatwa przyswajalność sprawiają, że świetnie nadają się jako uzupełnienie zbilansowanej diety. Substancja ta, przyjmowana regularnie, działa na organizm człowieka regenerująco, wzmacniająco i odżywczo. Dodatkowo rekomendowana jest w stanach osłabienia, po przebytych chorobach, w stanach zapalnych oraz w czasie rekonwalescencji, a to za sprawą dużej zawartości m.in. witaminy C, sięgającej nawet dawki 300 mg/ 100 g produktu. Z tego samego powodu pierzga pszczela jest stosowana w leczeniu anemii – z powodzeniem zwiększa produkcję hemoglobiny dzięki zawartości żelaza w swoim składzie. Co więcej, ten fantastyczny wytwór pszczół potrafi stymulować cały układ odpornościowy, jest też bakteriobójczy. Pierzga przydaje się jednak nie tylko w czasie infekcyjnym. Badania wykazały jej dobroczynny wpływ na układ nerwowy, wspomaganie koncentracji, poprawę pamięci i ogólną funkcjonalność mózgu. Substancja ta nie pozostaje bez pozytywnego wpływu również na układ pokarmowy. Pomaga regulować procesy trawienne, wspomaga pracę jelit, a także zwiększa apetyt, dlatego świetnie sprawdza się jako preparat dla seniorów mających problemy z jedzeniem i jego prawidłowym przyswajaniem.
Pierzga na tarczycę
Choroby związane z zaburzeniami pracy gruczołu tarczycowego są dzisiaj jednymi z najpowszechniej występujących. Na szczęście osoby cierpiące na jej niedoczynność czy nadczynność mają dostęp do pierzgi – jej właściwości lecznicze skutecznie redukują ilość glukozy we krwi. Dzięki temu wpływają również zbawiennie na metabolizm samego glikogenu trafiającego do wątroby oraz do mięśni. Efektem jest dostarczanie w bezpieczny sposób komórkom ciała kolejnych porcji energii, niezbędnych do funkcjonowania. Jednocześnie pierzga pszczela ma działanie adaptogenne i przeciwutleniające. Skutecznie stabilizuje tarczycowe błony komórkowe. Według badaczy terapia oparta właśnie na tym naturalnym produkcie, daje doskonałe rezultaty. Poprawa była zauważalna u aż 78% pacjentów, stosujących go przez okres 6 tygodni.
Pierzga na nerwicę
Jak już wspomnieliśmy, pierzga pszczela ma właściwości lecznicze, wpływające pozytywnie również na układ nerwowy. Mówi się już o niej nawet w kontekście skutecznego leku zwalczającego depresję oraz stany przewlekłego stresu i przemęczenia. Udowodniono jej działanie łagodzące nawet ostre stany depresyjno-lękowe czy zaburzenia snu. Takie działanie ten naturalny produkt zawdzięcza ponad 250 składnikom aktywnym, wśród których część charakteryzuje się działaniem tonizującym. Pierzga wpływa na lepsze ukrwienie organizmu, przez co mózg jest lepiej dotleniony i może sprawniej funkcjonować. Z tego powodu suplementy na bazie pierzgi polecane są studentom oraz osobom mocno obciążonym pracą zawodową.
Pierzga na stawy
Wspomniane już wcześniej działanie regenerujące i łagodzące pierzgi pszczelej znalazło zastosowanie w medycynie również w charakterze środka wspierającego odbudowę stawów. Stosowana jest w przypadku rekonwalescentów, osób po poważnych wypadkach czy u osób ze stwierdzonym zapaleniem reumatoidalnym stawów. Szczególnie w tym ostatnim przypadku stosowanie pierzgi jest dobrym pomysłem. Nie chodzi tu jedynie o jej właściwości regeneracyjne i przeciwzapalne, ale także łagodzące i przeciwbólowe. Dzięki nim pacjent jest w stanie w krótszym czasie dojść do siebie czy odzyskać chociaż częściową ruchowość dzięki wzmocnieniu samej struktury stawów. Działanie detoksykujące jest kolejną zaletą tej substancji, pozwala bowiem wydalić z organizmu wszystkie niebezpieczne związki, nierzadko hamujące regenerację ciała.
Pierzga na odchudzanie
Mało kto kojarzy słodkie i kaloryczne produkty pochodzenia pszczelego z dietami odchudzającymi. Tymczasem pierzga zastosowanie znalazła również i w tym zakresie, a wszystko dzięki sporej zawartości chromu ograniczającego apetyt i pozwalającego zredukować ilość tkanki tłuszczowej. Nie bez znaczenia jest też jej wpływ na regulację metabolizmu, dzięki któremu przemiana materii następuje znacznie szybciej. Do odchudzania przyczynia się ona również ze względu na przyspieszenie rozpuszczania się komórek tłuszczowych i zmniejszenie ilości przyswajanych węglowodanów przy jednoczesnej konwersji cukrów.
Pierzga pszczela – jak spożywać?
Jeśli wiadomo już, jak cenne posiada pierzga właściwości lecznicze i jak szerokie jest jej zastosowanie, czas sprawdzić, jak powinno się ją spożywać oraz w jakiej ilości. Co do preparatów i suplementów diety zawierających w składzie tę substancję, zawsze należy kierować się zaleceniami znajdującymi się w ulotce dla pacjentów. Przyjmuje się, że osoba dorosła może dziennie przyjmować uśrednioną dawkę wynoszącą od 30 do 40 g. Podanej ilości nie powinno się jednak przekraczać.