Słomkowożółty miód akacjowy słynie ze swojej łagodności w smaku i kolorze. Delikatny, ale słodki smak miodu akacjowego uzupełnia aromat pachnących kwiatów akacji. Łagodny kolor czyni miód akacjowy charakterystycznym – w postaci płynnej może być nawet bezbarwny.
Warto podkreślić, że miód akacjowy ulega powolnej krystalizacji – niektóre jego partie mogą pozostać płynne, nawet przez okres sześciu miesięcy. Powolna krystalizacja związana jest przede wszystkim z dużą zawartością fruktozy w składzie nektaru. Po procesie krystalizacji, miód akacjowy zyskuje kremową, jasnożółtą barwę. Pomimo dużej zawartości cukrów prostych,miód akacjowy posiada w składzie wiele cennych składników, w tym witaminy z grupy B, minerały i olejki eteryczne.
Właściwości miodu akacjowego
- Wykazuje działanie antyseptyczne, polecany w stanach infekcji górnych dróg oddechowych
- Spożywany regularnie może wzmocnić odporność
- Działa kojąco i uspokajająco, pomaga zwalczyć bezsenność
- Pomocny przy leczeniu chorób skóry; bardzo dobrze wpływa na gojenie się ran
Zastosowanie miodu akacjowego
Miód akacjowy znajduje bardzo szerokie zastosowanie w produkcji kosmetyków, gdyż posiada właściwości wpływające na spowolnienie procesów starzenia się skóry. Najczęściej wykorzystywany jest więc przy produkcji kremów pielęgnacyjnych, pomadek ochronnych do ust, czy kosmetyków do pielęgnacji ciała. Jest też doskonałym składnikiem do wykorzystania przy produkcji domowej roboty maseczek czy peelingów. Ze względu na bardzo słodki smak znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, jako zamiennik dla tradycyjnego cukru. Sprawdza się jako dodatek do dressingów, przygotowywanych do sałatek, oraz jako baza do produkcji domowych nalewek lub syropów.
Słodki, kojący i nawilżający akacjowy miód
Delikatny i przyjemnie słodki miód akacjowy ma kolor jasnosłomkowy. Szczególnie uwielbiany jest przez dzieci. Ma wiele cennych właściwości, nie tylko prozdrowotnych. Bogactwo jego witamin oraz pierwiastków wykorzystywane jest w kosmetyce. Miód, stosowany w domowym zaciszu, ale również w zaawansowanych laboratoriach, jest cenną substancją, która zapewnia kompleksowe nawilżenie i ujędrnienie skóry. Dodatkowo miód akacjowy świetnie sprawdza się w leczeniu zmian skórnych, zwłaszcza tych powikłanych procesem ropnym. Przyspiesza gojenie się ran oraz w sposób naturalny eliminuje zakażenie. Co prawda nie ma dużej aktywności antybiotycznej, jednak w jego skład wchodzą pewne ilości kwasu foliowego i biotyny, które wzmacniają włosy, skórę i paznokcie.
Nie bez znaczenia pozostają właściwości miodu akacjowego płynące z obecności witamin z grupy B, a także potasu, fosforu, magnezu, żelaza i wapnia, które są tak ważnymi budulcami dla zachowania zdrowej, pięknej skóry. Korzystając w domowym SPA z akacjowego miodu, oprócz poprawy kondycji skóry możesz liczyć na pozytywne oddziaływanie na samopoczucie. Miód poprawia nastrój w chwilach, kiedy organizm przeżywa cięższy okres. Polecany jest dla osób narażonych na intensywną pracę mózgu. Regularnie spożywany miód akacjowy jest pomocny w trudnej walce z bezsennością.