Strona główna / Aktualności / Nalewka z propolisu – przepis i zastosowanie

Przygotowana na bazie naturalnego, pochodzącego z zaufanego źródła kitu pszczelego nalewka z propolisu powinna znaleźć się w każdej domowej apteczce. To znany medycynie od dekad specyfik uniwersalny, leczący wiele przykrych dolegliwości, w tym łagodzący stany zapalne i działający antybakteryjnie. Warto sięgnąć po ten znakomity produkt i poznać go lepiej. Czym zatem jest nalewka z propolisu, jak ją przygotować, kiedy i jak stosować, aby była skuteczna?

Nalewka z propolisu przepis

Przygotowanie naturalnego, domowego antybiotyku w postaci nalewki z kitu pszczelego nie sprawi Ci najmniejszej trudności. Musisz jedynie pamiętać, że ze względu na specyficzny skład propolisu musisz do wykonania nalewki wykorzystać nie czystą wodę, a najlepiej mocny alkohol. Powodem jest zawarta w propolisie żywica pochodząca zarówno od drzew iglastych, jak sosna czy świerk, jak i liściastych, na przykład brzóz, olch, dębów czy jesionów oraz kasztanowców. Jedną z cech naturalnych żywic jest ich nierozpuszczalność w wodzie, stąd konieczność sporządzenia nalewki właśnie na bazie alkoholu.

Warto od razu przygotować większy zapas nalewki propolisowej. Wiedząc, jak stosować ten znakomity specyfik, możesz mieć w swojej apteczce doskonały lek, który nie zepsuje się nawet przez dłuższy czas.

Do zrobienia mikstury będziesz potrzebować jedynie trzech składników. Przygotuj 90 g propolisu, czyli kitu pszczelego, 240 g wody, czyli około 240 ml oraz 600 g spirytusu 96%, czyli około 0,9 l. Obie ciecze musisz połączyć ze sobą i zalać nimi propolis, a następnie odstawić do ciemnego i ciepłego miejsca na około trzy tygodnie. Ważne jest, by przynajmniej raz dziennie wstrząsnąć całą mieszaniną.

propolis w słoiku 100g
Propolis w słoiczku 100g

Po wyznaczonym czasie gotową nalewkę trzeba jeszcze przecedzić przez gazę i przelać do butelki najlepiej z ciemnego szkła, zapewniającego nalewce z propolisu lepszego zachowania swoich właściwości. Tak przygotowana domowa mikstura powinna zostać odstawiona w zaciemnione miejsce. Jak długo może stać nalewka z propolisu? Spokojnie możesz korzystać z jej dobroczynnych właściwości przez okrągłe dwanaście miesięcy od daty jej przyrządzenia.

Nalewka z propolisu właściwości

Lista zalet i właściwości tego naturalnego specyfiku jest naprawdę imponująca, a wszystko dzięki zawartym w propolisie m.in. witaminom z grupy B i A, C, D oraz E. Kit pszczeli bogaty jest też w składniki mineralne, m.in. selen, potas, cynk, magnez, żelazo, miedź, wapń, krzem, mangan, chrom. To właśnie on jest jednocześnie źródłem naturalnie występujących w roślinach przeciwutleniaczy, czyli flawonoidów.

nalewka z propolisu

Generalnie w przypadku nalewki propolisowej i listy tego, na co pomaga, trudno wskazać jedną konkretną rzecz. Ten domowy antybiotyk ma bardzo szerokie i uniwersalne zastosowanie. Przede wszystkim mówi się dużo o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych, przeciwzapalnych i przeciwgrzybicznych. Dodatkowo działa też regenerująco i kojąco na rany, a także znieczula. Propolis jest bardzo skuteczny w walce z gronkowcem złocistym, paciorkowcami, dwoinkami kataralnymi, a nawet niektórymi prątkami gruźlicy. Stosowany jest też w leczeniu chorób wywołanych przez pierwotniaki, wirusy grypy i grzyby z rodziny drożdżoidalnych. W ostatnich badaniach wykazuje się też skuteczność kitu pszczelego w leczeniu niektórych odmian nowotworów. Jedynym przeciwwskazaniem do jej zastosowania jest uczulenie na produkty pochodzenia pszczelego, jak miód, woski czy pyłki.

Nalewka z propolisu na jelita

Picie nalewki z propolisu rekomendowane jest osobom cierpiącym na problemy jelitowe i trawienne. Jej działanie regenerujące i łagodzące najlepiej obserwuje się u pacjentów skarżących się na zapalenie okrężnicy. Kit pszczeli wpływa na skrócenie tego odcinka, dodatkowo jeszcze odbudowuje i regeneruje uszkodzenia wewnętrzne jelita grubego, przy okazji redukując ilość nacieków leukocytowych na jego ścianach. Hamuje obumieranie komórek tego organu i bardzo skutecznie ogranicza powstawanie kolejnych wrzodów.

Nie bez znaczenia dla jelit są właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne propolisu. Aktywując naturalnie występujące w jelitach przeciwutleniacze i hamując działanie m.in. interleukiny 1 beta, kit pszczeli przyczynia się do znaczącej poprawy stanu zdrowia i samopoczucia. Z kolei zawarte w nim polifenole poprawiają mikroflorę bakteryjną jelit.

Nalewka z propolisu na stawy

Cenne właściwości nalewki z propolisu znalazły powszechne zastosowanie również w leczeniu zwyrodnień i chorób stawów. Powszechnie uważa się propolis za jeden z najlepszych składników odpowiadających za odbudowę i regenerację chrząstki stawowej. To właśnie dzięki swoim właściwościom propolis rewelacyjnie sprawdza się w przypadku osób kontuzjowanych, przechodzących rekonwalescencję. Cały proces powrotu do pełnego zdrowia i poprzedniej ruchowości znacznie się skraca. Równie dobrze jest stosować kit pszczeli zarówno po operacjach, na blizny i skaleczenia, jak i bezpośrednio na odniesione rany. I tu przyda się łagodzące i przeciwzapalne działanie propolisu. Co ciekawe, mikstury na jego bazie stosowane są również na zwyrodnienia stawów w celu złagodzenia dolegliwości bólowych i przyspieszenia regeneracji.

Nalewka z propolisu dawkowanie

W kwestii domowej nalewki z propolisu ważne jest, jak ją stosować, aby uzyskać żądane rezultaty. Ilość spożywanych kropli trzeba dopasować do rodzaju dolegliwości i efektu, jaki chce się uzyskać. Przy najpopularniejszym zastosowaniu w okresie jesienno-zimowych przeziębień i zachorowań na grypę nalewkę z propolisu można stosować na wiele różnych sposobów. Najłatwiej jest przyjąć ją w formie kropli, dozując ich około 15-20 na łyżeczkę wody lub cukru/ miodu trzy razy dziennie. Stosując ją w leczeniu bólu gardła można przygotować napar do popijania z herbaty i ok. 30 kropli na 200 ml lub do płukania z ok. 50 kropli na 250 ml płynu. Nalewkę można też zastosować jako dodatek do herbatki rumiankowej w ilości ok. 40 kropli, soku z cytryny i miodu. Ten domowy specyfik sprawdzi się również jako główny składnik inhalacji – do ich wykonania będzie potrzebne ok. 30 kropli wlanych do naczynia z gorącą wodą.

Jeśli chodzi o nalewkę z propolisu, warto wiedzieć, jak stosować ją również w przypadku innych schorzeń. Ok. 40 – 60 kropli dodanych do 100 ml ciepłego mleka trzy razy dziennie wpłynie na poprawę zdrowia w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, z kolei przy zapaleniu wątroby można zastosować dwa razy dziennie dawkę około 50 kropli na ¼ objętości szklanki z przegotowaną wodą, a nalewka rozcieńczona w stosunku 1:10 rewelacyjnie nada się jako środek odkażający do stosowania bezpośrednio na rany.

Koszyk
Scroll to Top